Grado
SKU
uni-grxxx
Category: Ceiling Recessed
The GRADO recessed ceiling lighting series combines refined architectural design with advanced lighting performance, and is available in a wide range of wattages and lengths.
Engineered for high luminous efficacy and superior visual comfort, the series delivers precise, high-quality illumination with minimal glare.
Ideal for residential, hospitality, gallery, corridor, and other architectural applications. 2026!
| Power | 10W, 15W, 25W, 35W |
|---|---|
| Voltage | |
| Dimming | None |
| LED Efficacy | 90lm/W |
| Light Technology | SMD |
| Viewing angle | 24°, 36° |
| CCT | 2700, 3000, 4000 |
| CRI min. | 80, 90 |
| L x W x H (mm) | 1200/445/230/122.5x45x32.5 |
| Body Color | Black, White |
| Material | Aluminium |
| IP | 20 |
Grado
SKU
uni-grxxx
Category: Ceiling Recessed
| Power | 10W, 15W, 25W, 35W |
|---|---|
| Voltage | |
| Dimming | None |
| LED Efficacy | 90lm/W |
| Light Technology | SMD |
| Viewing angle | 24°, 36° |
| CCT | 2700, 3000, 4000 |
| CRI min. | 80, 90 |
| L x W x H (mm) | 1200/445/230/122.5x45x32.5 |
| Body Color | Black, White |
| Material | Aluminium |
| IP | 20 |








