Saturday Flex
It is perfect for reading in bed or for use as a night light. Saturday has a 360 degree swivel, so you can direct the light where you need it, and Saturday flex is fitted with a flexible arm, making it easy to adjust the angle of the light. Both models are available Black, White and Gold color. This is a healthy and practical lamp.
| Power | 3W |
|---|---|
| Voltage | |
| Dimming | None |
| Light Technology | High Power |
| LED Efficacy | 135 lm/W |
| Viewing angle | 45° |
| CCT | 2700, 3000, 4000, 6000 |
| CRI min. | 80, 90 |
| L x W x H (mm) | 100x35x560 |
| Body Color | Black, White, Gold |
| Material | Aluminium |
| IP | 40 |
Saturday Flex
| Power | 3W |
|---|---|
| Voltage | |
| Dimming | None |
| Light Technology | High Power |
| LED Efficacy | 135 lm/W |
| Viewing angle | 45° |
| CCT | 2700, 3000, 4000, 6000 |
| CRI min. | 80, 90 |
| L x W x H (mm) | 100x35x560 |
| Body Color | Black, White, Gold |
| Material | Aluminium |
| IP | 40 |
Saturday and Saturday flex are two unique wall lamp models that were designed specifically for religious Jews who observe the Sabbath. This is a smart wall lamp that can be turned on and off with a magnetic system, without breaking the Sabbath laws.
Can be also ordered without the Shabbat system.









